Okulumuz ‘Çağcıl Eğitim ve Öğretim’ yaklaşımının yöntem ve teknikleri ile, öğrencilerin (çocukların) beceri, ilgi ve yeteneklerini destekleyerek geliştirmek, aileleri bu anlamda bilinçlendirmek, çocukları bugüne ve geleceğe yararlı bireyler olarak hazırlamak amacıyla 2004 yılında Çankaya Kırkkonaklar Mah. ‘de kurulmuştur.

2017-18 eğitim-öğretim yılından itibaren de yine Kırkkonaklar ve Birlik Mah. Kesiştiği noktada 800 metrekarelik iç mekânı,200 metrekarelik çok amaçlı salonu, 1000 metrekarelik dış mekânı olan (oyun alanı ve bahçesi ile) yeni yerleşkesinde hizmetini sürdürmektedir.

Amacımız; merak eden, gelişmeye açık, araştıran, sorgulayan, yaratıcı, üretken, kendini doğru ifade edebilen, sebep-sonuç ilişkisini kurabilen, farklılıklara saygı gösteren, kendisiyle ve çevresiyle barışık, duyarlı, özgüvenli, sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmektir.
Günebakan çocuklarının ormanı, yeşili vurgulayan projeleri ve etkinlikleri nedeniyle okulumuz, ‘Tema Vakfı Saha Gönüllüsü Tema Dostu Okuldur.’
Eğitim-öğretim anlayışımızda; çocuğu merkeze alan ve etkin öğrenmenin ön plana çıkarıldığı, kültürel, sanatsal ve evrensel değerler göz önünde bulundurularak ve çocukların tüm gelişim alanlarının desteklendiği ‘Proje Temelli Eğitim’ yaklaşımı benimsenmiştir.
Günebakan ailesi olarak bizler;
Çocukları ve yaşamı seviyoruz.
İnsana, hayvana, doğaya değer veriyoruz.
Yardım severiz, ilgiliyiz ve güler yüzlüyüz.
Dikkatliyiz, ayrıntıları önemsiyoruz.
Vücut dilimizin ve ses tonumuzun, çocuğun algısına, size olan olumlu etkisinin farkındayız.
Gelişime açığız, farkındalık yolunda ilerlemekteyiz.
Bizler;
İnsani, mesleki ve kurumsal değerlerimizin bilinci ile -mutlu ve verimli çalışarak- çocuklara faydalı olacağımızı biliyoruz ve olabilmekteyiz.
İstiyoruz ki;
Öğrencilerimizin, ailelerinin ve kadromuzun gurur duyduğu özgün ve öncü bir okul olalım.
Bu duygu ve yaklaşımla ve çocuklarımız ve sizlerle beraber, hepimiz için keyifli, verimli, özel anların paylaşıldığı, sevinçle coşkuların yaşandığı günlerde birlikte olalım.
Fikriye TİRYAKİ
Kurucu